Rajstopy i pończochy uciskowe: kiedy stosuje się 2 stopień ucisku?

Rajstopy i pończochy uciskowe: kiedy stosuje się 2 stopień ucisku?

22 września 2021 0 przez adminpolecanko

Terapia uciskowa daje bardzo dobre efekty w zaburzeniach krążenia w kończynach dolnych. Do tego celu stosowane są specjalne rajstopy i pończochy, które dostępne są w różnych stopniach ucisku. Kiedy zastosowanie mają wyroby oznaczone jako 2 stopień ucisku?

Jak działa kompresjoterapia?

Aby wspomagać krążenie krwi w nogach, warto pamiętać o ruchu oraz odpoczywaniu z uniesionymi kończynami. Jednak to jeszcze zbyt mało, aby całkowicie zapobiegać problemom krążeniowym. W tym celu zaleca się także dodatkową kompresjoterapię, czyli stosowanie wyrobów uciskowych.

Kompesjoterapia kończyn dolnych prowadzona jest za pomocą wyrobów jak rajstopy, pończochy i podkolanówki, które powodują powstanie kontrolowanego, stopniowanego ucisku na tkanki. W efekcie wspomagają one krążenie, zmniejszając dolegliwości, a przy tym przeciwdziałają ich dalszemu rozwojowi.

2 klasa ucisku – zastosowanie

W sprzedaży można znaleźć wyroby kompresyjne na nogi o różnych klasach ucisku – profilaktycznym, 1, 2 oraz 3. Kiedy używana jest 2 klasa kompresji?

2 klasa ucisku, która charakteryzuje się poziomem 23-32 mmHg, stosowana jest między innymi w dolegliwościach jak:

  • żylaki kończyn dolnych
  • nasilone obrzęki i bóle nóg
  • stan po zakrzepowym zapaleniu żył
  • profilaktyka przed i po operacjach kończyn dolnych

Wyroby uciskowe w 2 klasie kompresji

W 2 klasie kompresji używane są głównie rajstopy oraz pończochy. W tym przypadku podkolanówki stosowane są rzadziej ze względu na mniejszy obszar oddziaływania.

Jednym z chętnie wybieranych produktów są rajstopy i pończochy z serii Veera Przeciwżylakowa 2 stopień ucisku, które wyróżniają się wysoką jakością wykonania, a także dostępne są w różnych kolorach i rozmiarach do wyboru.

Warto pamiętać o tym, że dobór wyrobów kompresyjnych powinien być przeprowadzony przez lekarza po wykonaniu dokładnych pomiarów kończyn dolnych.